Løbskalender O-løb

Tilmelding er obligatorisk og foregår ved at skrive sit navn og vælge bane på tilmeldingsarket.

Tilmeldingsfrist er torsdag aften (når der løbes om søndagen).

Deltagergebyr for gæster (DKK 30) skal betales ved tilmelding (mobilepay 5125 1186 - Folmer).

Information om og resultater fra de enkelte løb findes under Løbsinformation og på O-track.

Yderligere information om orienteringsafdelingen findes på vores webside.

Hvis du vil have nyheder og information om O-løb direkte på email, så kontakt Claus på email cc@viking-atletik.dk og bed om at komme på mailinglisten.

 

Se den samlede Viking Atletik kalender 2022 i kalenderform her 

Dato Dato Kl. Løbstype Kort Mødested  Mødested/adr. Banelægger
16. jan 08:45 Vinterlang 3 Blykobbe/Hasle Lystskov Villa Nova Haslevej Hans-Jørgen/Andreas
23. jan 09:45 By O-løb 1 Rønne C P-Plads, Torvet P-plads, Torvet Gunnar/Gordon
30. jan. 09:45 By O-løb 2 Nexø Torvet Torvet Ann-Dorit/Bent
13. feb 08:45 Vinterlang 4 Rytterknægten Rytterknægten Rytterknægten Finn G./Erik
20. feb. 09:45 By O-løb 3 Gudhjem Havnen Ejnar Mikkelsensvej Mads/Ole
27. feb. 08:45 Vinterlang 5 Rø Plantage Borgedalssøen Sigtevej Andreas M./Claus S.
6. mar 09:45 By O-løb 4 Svaneke S-plads, havnen Østergade Brian/Gordon
13. mar. 08:45 BM - Lang Bastemose Hareløkkerne Segenvej Tom/Finn Erik/Pernille/Torkil
20. mar 09:45 By O-løb 5 Allinge P-plads ved Netto P-plads ved Netto Katrine/Miriam
27. mar   Klubtur Sverige      
3. apr 08:45 P-løb 1 Bolsterbjerg Vestlig P-plads Bolsterbjergvejen Hans-Jørgen/Andreas
10. april 08:45 P-løb 2 Hammeren P-plads Sandlinjen Ole/Kaj Erik
24. apr 08:45 Sommercup 1 Dueodde Stor P-plads Fyrvej Troels/Lars
1. maj 08:45 P-løb 3 Rytterknægten Arboretet Segenvej Jens Ole/Lars
8.maj 08:45 Træningsløb Rønne/Onsbæk Plantage Rasteplads Sdr. Landevej 2 D Gunnar/Kirsi
15. maj 08:45 Sommercup 2 Varperne Li. Myregårdsvej Li. Myregårdsvej Jørgen K/Lars
29. maj 08:45 P-løb 4 Blykobbe Plantage Rosmandegård Haslevej Kjeld/Benedikte
12. juni 08:45 Sommercup 3 Nydam P-plads, skole Bygaden Mads/Frits
19. juni 08:45 Sommercup 4 Vestermarie Plantage Grusgraven Glasvejen Kim/Mogens
26. juni 08:45 P-løb 5 Rø Plantage Boredalssøen Sigtevej Andreas M/Tom
Sommerferie          
10. juli, kl 9-18 Print selv Bolsterbjerg Lilleborg P plads   Lars W.
24. juli, kl 9-18 Print selv Rytterknægten Arboretet P-plads   Lars W.
Sommerferie          
14. aug. 08:45 P-løb 6 Varperne Varperne Ølenevej Mikkel/Malthe
21. aug. 08:45 Sommercup 5 Hammeren P-plads Sandlinjen Flemming/Thor
4. sep 08:45 P-løb 7 Bolsterbjerg/Bastemosen P-Plads Åsedamsvej Jørn B/Carsten
10. sep 08:45 DM Stafet Slotslyngen      
11. sep. 08:45 DM Lang Paradisbakkerne      
18. sep. 08:45 P-løb 8 Dueodde Familiecamping Skokkegårdsvejen 17 Flemming / Lars
2. okt 08:45 BM Kort Rø Plantage Borgedalssøen Sigtevej Jørgen K
9. okt 08:45 P-løb 9 Rytterknægten P-plads Lilleborg Segenvej Bent/Thor
16. okt 08:45 BM Klassisk Bolsterbjerg Østlig P-plads Bolsterbjergvejen Finn G / Jens Ole
23. okt. 08:45 P-løb 10 Hasle Lystskov Levkavej Levkavej Miriam / Hans-Åge
28. okt 14:00 Höst-Open Nexø Sportsplads Ferskesø Jørn Lind / Erik Sørensen
29. okt. 11:30 Höst-Open Varperne Varperne Ølenevej Toudal / Sjøberg
30. okt 09:00 Höst-Open Rutsker Højlyng Rutsker Højlyng Krashavevej Falck Weber / Wichmann
06. nov. 08:45 Vinterlang 1 Rønne Plantage Rasteplads Søndre Landevej 2 D Troels / Claus S.
20. nov. 08:45 Vinterlang 2 Bastemosen Chr. X vej Chr. X vej Per C
27. nov 13:00 Juleløb Dueodde Sirenevej 8 Sirenevej 8 Jørgen H.

 

2021

Dato Dato Kl. Løbstype Kort Mødested (Mødested) Mødested/adr. Banelægger / Resultat
             
17. jan. 08:45 Vinterlang 3 Bastemose Hareløkkerne Segenvej F. Hansen, E.Hansen
24. jan. 09:45 By O-løb 1 Svaneke Torvet Torvet Hj Madsen, A.Bøgsted Møller
31. jan 09:45 By O-løb Rønne Nord, Grøn ring Torneværksvej 20 Viking Atletik HÅ Mortense, J.Bendtsen
14. feb. 08:45 Vinterlang 4 Blykobbe/Hasle Lystskov Sandegård Haslevej T.Jørgensen, Marcher, Pernille
21. feb. 09:45 By O-løb 3 Allinge P-plads ved Netto P-plads ved Netto K.E.Mortensen, B.Christiansen
28. feb. 08:45 Vinterlang 5 Bolsterbjerg Østlig P-plads Bolsterbjervejen F.Grønnegaard, C.Damkilde
7. mar. 09:45 BY O-løb 4 Gudhjem Havnen Ejnar Mikkelsensvej B.Christiansen, T.Kofod
14. mar. 08:45 BM Lang Rø Plantage Borgedalssøen Sigtevej Kirkeby og E. Hansen
22. mar 09:45 By O-løb 5 Rønne P-plads, Torvet P-plads, Torvet Asvarich, Katrine Holst
28. mar. 08:45 P-løb 1 Rytterknægten Aboretet Segenvej M.Jensen, AD Petersen
11. apr 08:45 Sommercup1 Rutsker Højlyng Rokkestenen Slettevej O.Hansen, T.Kofod
18. apr. 08:45 P-løb 2 Dueodde Familicamping Skrokkegårdsvejen 17 B. og B. Christiansen
25. apr 08:45 Sommercup2  Hammeren P-plads Sandlinjen G. Pedersen, Folmer Dahl
2.maj 08:45 P-løb 3 Bastemose Chr. X vej Chr. X vej Wichmann, JO Marcher
9. maj 08:45 Træningsløb Rønne Plantage P-plads, Resteplads Åkirkebyvejen Cordua og Cordua
16. maj 08:45 Sommercup 3 Varperne Varperne Ølenevej Thøgersen og Holm
30. maj 08:45 Træningsløb Nydam P-plads, skole Bygaden Funder og Damkilde
13. juni 08:45 P-løb 4 Blykobbe Villa Nova Haslevej HJ.Madsen, A. Bøgsted Møl.
20. juni 08:45 P-løb 5 Rø Plantage P-plads Mortingevej G. Pedersen, F. Dahl
             
8. aug. 08:45 P-løb 6 Bolsterbjerg Vestlig P-plads Bolsterbjergvejen N.Pedersen, SA Kristoffersen
15. aug. 08:45 Sommercup 4 Rytterknægten P-Pladse Springbakkevejen Thøgersen, Claus Svendsen
22. aug. 08:45 P-løb 7 Varperne Lillemyregårdsvej Lillemyregårdsvej Kirkeby, JO Marcher
5. sep 08:45 Sommercup 5 Vestermarie Plantage Grusgraven Glasvejen Grønnegaard, O.Hansen
12. sep. 08:45 P-løb 8 Hammeren P-Plads  Sandlinjen Asvarich, Mortensen, Pakka.
19. sep. 08:45 BM Kort Dueodde Stor P-plads Fyrvej Wichmann, Toudal
3. okt 08:45 P-løb 9 Hasle Lystskov Levkavej Levkavej K og B. Holm Hansen
10. okt 08:45 P-løb 10 Rø Plantage Borgedalssøen Sigtevej KE Mortensen, Mads Jensen
17. okt 08:45 BM Klassisk Rytterknægten Lilleborg Segenvej Tom, Funder, FE Marcher
24. okt. 08:45 Vinterlang 1 Rønne Plantage/Onsbæk Resteplads Sdr. Landevej 2 D F. Hansen, C. Svendsen
29. okt 14:00 Höstopen, spr. Christiansø tilgår tilgår PI København
30. okt. 11:30 Höst Åben Hammeren tilgår tilgår  
31. okt 09:00 Höst Open Bolsterbjerg tilgår tilgår  
14. nov. 08:45 Vinterlang 2 Varperne varperne Ølenevej Bendtsen og Andersen
28. nov. 13:00 Juleløb  Dueodde Hammers hus Sirenevej Jørgen Hammer
             
             
             

Del denne side

Følg Etape Bornholm