Nyheder

Mange spørger nok sig selv

- om hvor Viking Atletik nu står med vores byggeri....

Vores samarbejdspartner omkring vores byggeri har i går erklæret sig konkurs. En trist udvikling - ikke mindst for ejerne af firmaet og de ansatte der så ikke længere har deres job. Dem sender vi vores tanker til og håber det bedste for hver enkelt af dem. 

Det er alt for tidligt at sige noget på nuværende tidspunkt, hvad det betyder for vores byggeri. Om det stopper eller videreføres. Vores økonomi er jo fortsat tilstede og den del af projektet der er udført (og betalt), er jo ikke tabt. Der er jo endnu ikke taget noget "første spadestik", så alle udgifter vi hidtil har afholdt, kan "genbruges". 

De næste dage vil afgøre, om vi kan videreføre projektet i andet regi. Så projektet lever og vi vender tilbage med nyt, når der er noget at melde ud. Vi giver ikke op før alle muligheder er udtømte. 

God weekend. 

Del denne side

Følg Etape Bornholm

This website has been developed on Bornholm using the open-source CMS Umbraco. Designed and implemented by Bergsbureau. Asbjørn Riis-Knudsen from JF Data tamed the beast and made the basic code-work.